Poézia má svoje pevné miesto v živote človeka od najútlejšieho detstva. Podujatie bude zamerané na rozličné podoby jej vnímania a na predstavenie konkrétnych autorov zo súčasnej literatúry pre deti.
Predstavíme novú knihu Slovníček z básničiek ako vhodnú pomôcku na vyučovanie literárnej výchovy alebo kreatívneho písania na ZŠ.
V rámci workshopu si účastníci môžu vyskúšať tvorbu vlastnej básne tak, aby rovnakú techniku tvorby mohli využiť aj pri práci s deťmi vo veku už od 10 rokov.
Podujatie je vhodné pre učiteľky a učiteľov základných škôl (4. ročník a celý 2. stupeň).
Krátku ochutnávku autorkiných básni, ktoré načítal Marek Geišberg si môžete vypočuť na tomto linku:
Podujatím nás prevedú:
🟢 Silvia Kaščáková je poetka, prekladateľka, textárka piesní a vysokoškolská pedagogička. Debutovala básnickou knihou Kŕmiť leva (2015). Z poľského jazyka prekladá knihy pre detského čitateľa a súčasnú poéziu, knižne vydala zbierky Wisławy Szymborskej Veľké číslo (2016) a Soľ (2019) a výber z diela Marzanny Bogumiły Kielar Pokrvný strom (2023). Pre Štátnu operu v Banskej Bystrici prebásnila opernú rozprávku Kocúr v čižmách (2015). Vo vydavateľstve FACE vydala veršovaný príbeh o slávnom zberateľovi ľudových rozprávok Ako Paľko Dobšinský zbieral rozprávky (2022). Jej najnovšia kniha poézie pre dospelých sa volá Rakúsky domov dôchodcov (2023). V spoluautorstve s Janou Juhásovou vydala netradičný bedeker básnických žánrov Slovníček z básničiek (2023).
🟣 Jana Juhásová je literárna vedkyňa, kritička, vysokoškolská pedagogička, mama troch školopovinných detí. Je autorkou kníh Od symbolu k latencii. Spirituálna téma a žáner v súčasnej slovenskej poézii (2016), Litanická forma od avantgardy po súčasnosť (2018), Melankólia a zá-zrak. Progresívne postupy v spirituálnej lyrike (2019), vypracovala heslá do viacerých slovníkov a lexikónov venovaných ponovembrovej poézii. V r. 2023 vychádza okrem Slovníčka z básničiek (v spoluautorstve so S. Kaščákovou) aj jej kniha Belasé Ó. Básnická cesta Rudolfa Juroleka.Venuje sa popularizácii umenia.