Dňa 22. mája 2025 sa v priestoroch Základnej školy Zarevúca v Ružomberku konal druhý ročník inšpiratívneho podujatia EdukaFest 2025 – dňa plného zdieľania, učenia, premýšľania a prepájania. V atmosfére otvorenosti a tvorivosti sa tu stretli učitelia, žiaci, odborníci i zástupcovia podpory škôl, aby spoločne hľadali odpovede na otázku: ako sa mení škola v 21. storočí?
EdukaFest otvorili interaktívne vyučovacie hodiny v 1. a 2. ročníku. Deti sa učili cez príbehy, experimenty, digitálne nástroje i tímové aktivity – nie memorovaním, ale objavovaním a hrou. Učitelia zapojili princípy rovesníckeho učenia, blokového vyučovania i integrovaného prístupu, čím ukázali, že kurikulárna reforma už dávno nie je len teóriou, ale realitou v triedach.
Každá hodina bola zároveň živou ukážkou, ako sa dá prepájať poznanie s reálnym svetom, ako možno rozvíjať kompetencie namiesto izolovaného učiva a ako sa škola môže stať miestom, kde sa deti učia myslieť, cítiť, rozhodovať a spolupracovať.
Po obedovej prestávke patril program učiteľom a ich vzdelávaniu. V rámci workshopov si pedagógovia mohli prakticky vyskúšať rôzne formy práce, ktoré zodpovedajú princípom kurikula zameraného na žiaka.
Témy ako:
… ukázali, že škola 21. storočia môže byť inovatívna a ľudská zároveň. Workshopy boli vedené učiteľmi z rôznych škôl, ktorí sa navzájom obohacovali skúsenosťami. V duchu hesla: učíme sa spolu.
Popoludní sa účastníci stretli v moderovanej diskusii „Škola 2.0: Keď osnovy prestanú byť osnovou“, ktorá tvorila vrchol celého EdukaFestu.
Diskutovalo sa otvorene – o tom, čo prináša kurikulárna reforma, aké sú jej výzvy a prínosy, čo sa učitelia museli naučiť opustiť a v čom našli novú slobodu.
Zazneli príklady dobrej praxe, ale aj úprimné priznania neistôt. Diskusia ukázala, že keď sa osnovy prestanú vnímať ako neohybné „čo musím prebrať“, otvára sa priestor pre zmysluplné učenie zamerané na deti.
Citát z úst Kvetoslavy Legerskej, mentorky z RCPU Liptov, výstižne zhrnul atmosféru a posolstvo diskusie:
„Reforma nie je cieľ, ale cesta. A na tejto ceste si môžeme byť oporou. Želám vám, aby ste vo svojich školách našli odvahu skúšať nové veci a cítili podporu – medzi sebou, aj od systému.“
Záverečné poďakovanie patrilo všetkým učiteľom, ktorí sa aktívne zapojili do príprav a realizácie podujatia. Osobitne boli ocenení tí, ktorí prešli mentoringom a dnes zdieľajú svoje skúsenosti ako sprievodcovia zmeny.
Rovnaké uznanie však dostali aj učitelia, ktorí formálne mentoring neabsolvovali, no napriek tomu prinášajú do školy zmenu a inšpiráciu svojím každodenným prístupom.
„Spoločne dokazujeme, že sila zmeny nie je len v systéme, ale v ľuďoch, ktorí ju napĺňajú.“
EdukaFest 2025 v Ružomberku bol dôkazom, že škola nemusí byť len miestom výučby, ale aj priestorom stretávania, zdieľania a budovania novej kultúry učenia.
Vzdelávanie, ktoré stavia na vzťahoch, dôvere, inováciách a skutočnom záujme o dieťa, nie je utópiou. Je to realita – ak sa pre ňu rozhodneme.
Ďakujeme všetkým, ktorí boli jeho súčasťou.